Powersonic P1800D-45 (CP1800D) Crest 5.25 Gal Ultrasonic Cleaner
Crest
Length Width Depth Volume
19.50 in. 11.75 in. 6.00 in. 5.25 gal.
  • Digitally controlled functions put you in charge
  • Precise control of ultrasonic power for gentle or intense cleaning
  • Degas function eases solution pre-prep
  • Auto-sweep for safe, thorough cleaning action
  • Set heater from ambient to 80°C; timer to 99 minutes or continuous
  • Lid Included
  • Basket sold separately
SKU:
1800D-45
Shipping:
volume:
5.75 gal
Adding to cart… The item has been added
Product Overview
A Popular Benchtop Ultrasonic Cleaner for Larger Parts and Sample Prep
Digital display: Displays operating parameters
Sweep Mode: Provides automatic slight variation in ultrasonic frequency
Benefit: Assures uniform distribution of ultrasonic cleaning energy
Degas Mode: Removes trapped air in fresh solutions
Benefit: Faster start to cleaning; speeds sample prep
Adjustable Ultrasonic Power:
Benefit: Lets you tailor the cleaning cycle to safeguard delicate surfaces
Heater: Thermostatically adjustable to 80°C
Benefit: Improves cleaning effectiveness; required for removal of grease and oil
Drain: Drain with valve for easy removal of fluid from tank
Benefit: Simplifies maintenance
If you operate a small-to-medium-sized business involved in cleaning difficult parts check out the powerful, digitally controlled 45 kHz Crest 5.25 Gallon P1800D-45 Powersonic ultrasonic cleaner.  Its generous sized tank and 5.25-gallon capacity handle a variety of parts such as carburetors, gears and similar items to remove oils, grease, cutting tool coolants and other contaminants difficult or impossible to clean with sprays and wash tanks.
More Crest CP1800D features and benefits
  • Cavitation-resistant stainless steel tank for a long service life
  • Stainless steel enclosure resist spills and will  not crack
  • Rugged 45 kHz ceramically enhanced industrial transducers